KONUK YAZAR

Can AkdağAv. Can Akdağ, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin en yüksek ortalamasını (4/4) elde ederek birincilikle mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ticaret hukuku yüksek lisansını tamamlayan Akdağ, aynı fakülte bünyesinde doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Kendisi de startup kurucu ekiplerinde yer alan ve girişim sermayesi yatırımcılarına danışmanlık yapan Av. Can Akdağ, girişim sermayesi (venture capital) ve girişim şirketlerinin (startup) uygulamada karşılaştığı sorunlara odaklanan ve alanında ulusal ve uluslararası ölçekte öncü bir çalışma teşkil eden “Girişim Şirketi (Startup)” isimli kitabı kaleme almıştır.

Sahip olduğu ilişki ve işbirlikleri çerçevesinde Türkiye, ABD ve Bakü başta olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda hizmet sunan Akdag Law Firm hukuk bürosunun kurucu ortağı olan Av. Can Akdağ, çalışmalarını özellikle ticaret hukuku, şirketler hukuku, bilişim ve teknoloji hukuku (özellikle kripto varlık, eticaret ve fintech hukuku) ile yenilenebilir enerji alanlarında yoğunlaştırmaktadır. Bu kapsamda startup/venture capital (borç sermaye karması sözleşmeler, erken aşama finansman, yatırım, çalışan pay opsiyonları), e-ticaret, fintech, sosyal medya hukuku alanlarında danışmanlık hizmeti yürütmüş olup kripto varlık platformlarında, çeşitli kripto varlık projelerinde (Fan Token projeleri, STO projeleri, tokenizasyon), MASAK uyum projelerinde ve sermaye piyasası hukuku alanlarında çeşitli çalışmalar yürütmüştür. Avrupa Komisyonu ve Türkiye ölçeğinde çeşitli regülasyon süreçlerine katılmıştır.

Akdağ, İTO, Ankara Barosu ve mentorluk yaptığı hızlandırıcı, kuluçkar merkezi ve yatırım fonları bünyesinde bulunan çeşitli kuruluşlar başta olmak üzere, birçok platformda “Startup Hukuku”, “Girişim Sermayesi”, “Bilişim Hukuku” ve “Kripto Varlık Platformları için MASAK” eğitimlerini vermektedir.

Blockchain Türkiye, AITr, Başlangıç Noktası Platformu, Genç ISTAC, GENÇ ITOTAM, TÜSİAD Dönüşümü Başlat platformlarında üyeliği bulunan Can Akdağ, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu ile İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu’nda yer almaktadır. Bununla birlikte Fenerbahçe Spor Kulübünde kongre üyesi ve Moda Spor’da lisanslı sutopu oyuncusudur.