KONUK YAZAR

Sezgi GülerSezgi, sermaye piyasaları hukuku ağırlıklı olmak üzere finans, şirketler ve kişisel verilerin korunması hukuku alanlarında çalışmaktadır. Kariyerine Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli eğitim ve teknoloji merkezlerinden biri olan Boston’da bağımsız avukat olarak devam etmekte ve kendi şirketini kurmaya hazırlanmaktadır. Özellikle yapay zekâ, yapay öğrenme, robot teknolojisi, bulut bilişim ve benzeri alanlarda faaliyet gösteren ileri teknoloji girişimcileri ile risk sermayesi ve etki yatırımcılarının yasal ihtiyaçlarını çeşitli yönleriyle temsil etme konusunda uzmanlaşmıştır. Bir önceki rolünde Sezgi, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının gerçekleştirilmesi bakımından kritik önem taşıyan “finansal okuryazarlık ve finansal hizmetlere erişim” alanında çalışmıştır. Bu çerçevede, yetersiz yatırım ve hizmet alan piyasalarda finansal teknoloji şirketlerine yatırım yapan ve bu amaçla kurulmuş yatırım fonlarını yöneten küresel bir etki yatırımcısı ve fon yöneticisi olan Accion International'ın hukuk departmanında yaklaşık iki yıl süre ile görev almıştır.

Sezgi, tam zamanlı rolü ile paralel olarak butik bir hukuk bürosunda da bağımsız danışman olarak çalışmış ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) çıkışlı girişim şirketlerine hizmet vermiştir. Amerika’ya yerleşmeden önce yaklaşık üç yıl süre ile Gündüz Şimşek Gago Avukatlık Ortaklığı bünyesinde bankalar, alternatif yatırım fonları ve risk sermayedarları gibi finans sektörü müşterilerine hukuki destek sağlamış ve kıdemli avukat pozisyonuna olağan süreçten bir yıl erken yükselmiştir.

Sezgi, 2018 yılında Boston Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bankacılık ve Finans Hukuku Yüksek Lisans Programı’ndan yüksek standartlara bağlılığı sembolize eden The A. John Serino Outstanding Graduate Banking Law Student Prize ödülü ve bölüm ikinciliği ile mezun olmuştur. Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2014 yılında edinmiştir. New York ve İstanbul barolarına kayıtlıdır ve Massachusetts Barosu’na kabul süreci devam etmektedir. Ayrıca, American Bar Association üyesidir. Şirketler ile fon yöneticilerinin özen yükümlülüğü ve çalışanların yönetim kurullarında temsili konularında makale ve çalışmaları bulunmaktadır.