23 Nisan 2020 Perşembe
Kimden: GİZEM HALİS KASAP
Tarih : 23 Nisan 2020
Kime : Genç Hukukçu
Konu : AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE LL.M. TECRÜBESİ HAKKINDA TAVSİYELER

“Hewlett Packard’ın raporuna göre erkekler aranan niteliklerin %60'ını karşılıyorsa iş başvurusunda bulunuyorken, kadınlar aranan niteliklerin ancak %100'ünü karşıladığında başvuruda bulunuyor.”
(Reshma Saujani, Teach Girls Bravery, Not Perfection, TED (2016) www.ted.com/talks/reshma_saujani_teach_girls_bravery_not_perfection/transcript?utm_content=addthis-custom&utm_source=t.co&utm_campaign=&awesm=on.ted.com_jqqV&source=twitter&utm_medium=on.ted.com-twitter)

Bu cümleyi doktora çalışmalarımı yürüttüğüm Wake Forest Üniversitesi kampüsünde yürüyüş yaparken dinlediğim bir TED konuşmasında duymuş ve bir anda olduğum yerde durakalmıştım. Çünkü bu kişi bendim. Bu söz benim ABD’de lisansüstü eğitim hayatıma geriye dönüp bakmamı ve bunu keşke o zaman bilseydim diyebileceğim noktaları sorgulamamı başlatan bir dönüm noktası oldu denebilir. İşte bu yazı da tüm bu tecrübeleri göz önünde bulundurarak sıklıkla aldığım “Yurtdışı hukuk eğitimi deneyiminde neler dikkat edilmeli ve nasıl bir yol haritası çizilmeli?” sorularına cevap olmak üzere kaleme alındı.

MÜKEMMEL OLMAYI DEĞİL CESUR OLMAYI SEÇİN

Eğitim hayatınız ve kariyeriniz boyunca kendinize koyduğunuz eşikleri aşmayı ve belki de bu anlamda mükemmeliyeti hedeflemiş olabilirsiniz. Bunun sonucunda dereceler, yüksek ortalamalar, burslar ve ödüller kazandıysanız ne mutlu. Ancak tüm bunları yaparken mükemmel olmayı bekleyip yeterince cesur olamadıysanız bu kazanımlarınızı da tam anlamıyla kullanamıyor olacaksınız. Dolayısıyla bir okula, staja, farazi dava veya makale yarışmasına başvuruda bulunurken aranan şartların %100’ünü karşılamayı beklemeyin ve elinizdeki %60 da olsa başvurun. Başarısızlık korkusu ve mükemmeliyetçilik risk almanıza engel olabilir. Kendinizi özgür bırakmayı ve cesur kılmayı deneyin ve başarıyı yakalayanların defalarca yenilmelerine rağmen sebat edenler olduğunu hatırlayın.

AKIL HOCASI EDİNİN

Size ihtiyaç duyduğunuz anda destek verip yeri geldiğinde sizi acımasızca eleştirebilecek, derinlikli ve nitelikli bir ilişki kurabileceğiniz bir akıl hocanız olsun. Benzer bir kariyer yolu çizmek istediğiniz ve sizde saygı uyandıran bir akıl hocası, size hedefler belirleyip bunları gerçekleştirmenizde ve hatta ihtiyacınız olduğunu bile bilmediğiniz yeni nitelikler kazanmanızda yardımcı olacaktır. Bununla birlikte her tecrübenin kişisel olduğunu ve aynı tecrübeyi yaşarken sizin farklı şekilde sonuçlar çıkarabileceğinizi ve kendi iç sesinizi dinlemeyi unutmayın.

LL.M. PROGRAMINIZA BAŞLAMADAN ÖNCE KENDİ ORYANTASYONUNUZU KENDİNİZ BAŞLATIN

LL.M. programınıza başlamadan önce kendinize hukuki muhakeme ve analizin temelleri, temel yasal kavramlar ve etkili çalışma tekniklerine odaklanan bir hazırlık programı tasarlayın. Bunun yanı sıra Kara Avrupası hukuku ile Anglosakson hukuku arasındaki farkları anlatan okumalar yapın. Temel farkları bildiğinizi düşünseniz de bu okumalar ile farkındalık kazanacak ve bu sayede programa başladığınızca kendinizi daha hazırlıklı ve kendinden emin hissedebileceksiniz.

REKABET ETMEYİ ÖĞRENİN

Türkiye’de hukuk lisans eğitimlerinde amaç genelde sene uzatmadan veya görece iyi bir ortalama ile mezun olmak iken ABD’de amaç diğer öğrencilerden daha iyi olmak ve rekabet etmektir. Türkiye’deki hukuk eğitiminizde bir sınav için ne kadar çok çalıştığınızı anlatmanız sınıf arkadaşlarınız tarafından garip karşılanabilirken ABD’de öğrencilerin sınava yeterince hazırlanmasa bile kendilerini çok çalışmış şekilde gösterdikleri bilinen bir gerçektir. Bu gibi kültürel farklılıklara ve rekabet etmeye açık olmanız LL.M. tecrübenizi başarı ile tamamlamak için elzem olacaktır. Öte yandan hayatın adil olmadığını ve herkesin eşit şartlarda yarışa başlamadığını hatırlayın ve bu rekabetin sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Kendinizi başkaları ile karşılaştırmaktan ziyade kendi başlangıç noktanız ile geldiğiniz nokta arasındaki farka bakarak ne kadar başarılı olduğunuzu tartmayı unutmayın.

“NETWORKİNG” KELİMESİNDEN KORKMAYIN

Networking (sosyal ağ oluşturma) kavramını çok defa duymuş ve belki de biraz samimiyetsiz buluyor olabilirsiniz. Ancak özel hayatınızda nasıl arkadaşlarınız varsa ve onların size yardım edemediğini hususlarda nasıl o arkadaşınızın bir arkadaşı size yardımcı olabiliyorsa profesyonel hayatınızda kuracağınız ağlarınızın da bundan farklı olmayacağını hatırlayın. LL.M. hayatınız boyunca gerçekten ilgi gösterebileceğiniz mümkün olduğunca çok insanla tanışarak kişisel ilişkiler kurun. Bugün bilmeden kurduğunuz ağların ve ektiğiniz tohumların ileride size ne şekilde döneceğini hesap etmeden bu ilişkilere yatırım yapın ve doğru zamanın gelmesini bekleyin.

BİR YILIN NE KADAR KISA BİR SÜRE OLDUĞUNUN BİLİNCİYLE HAREKET EDİN

LL.M. programınızı yalnızca belirli sayıdaki kredileri en yüksek ortalama ile tamamlayarak elde edilen bir derece yerine bir tecrübe olarak görün. Her ne kadar ders yükü ile sosyal hayatınız arasındaki dengeyi tutturmak zor olsa da yapmaktan zevk alacağınız gereken şeyleri, bulunduğunuz ülkenin kültürünü deneyimlemeyi ertelemeyin.

llm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir